Z historie spolku

První cílené pěstování kaktusů v Pardubicích bylo patrně v zahradnictví pana Oskara Smrže v prostoru za zadními trakty domů ve Sladkovského a Pernerově ulici. Tam se jejich pěstování (později i na Kamenci, kam svoje zahradnictví rozšířil) věnoval v letech 1910 - 31. V roce 1929 na základě osobních zkušeností vydal knihu "Kaktusy a jiné sukulenty".

Po druhé světové válce se v čs. kaktusářství výrazně prosadil pan Vladislav Vojta. Na své zahradě v ulici V Ráji měl ve své době jednu z největších soukromých sbírek kaktusů v republice. Byl dlouholetým váženým členem pražské kaktusářské organizace s kontakty na všechny tehdejší velké pěstitele kaktusů. Největší význam jeho celoživotní práce s kaktusy byl ale v nevšedně ochotném předávání zkušeností. Jeho zahrada se skleníky a pařeništi plnými kaktusů byla od jara do podzimu otevřena pro každého. Zde si bylo možné bez jakýchkoliv omezení prohlížet všechny rostliny, ptát se na cokoliv, levně získat kaktusy a hlavně se je naučit pěstovat. S takovou mírou tolerance vůči všem návštěvníkům jsem se již nikde nikdy nesetkal.

A tak lidé přicházeli a odcházeli, někteří přicházeli častěji - mnozí posléze pravidelně. Začala vznikat přátelství a nakonec i nápad sloučit tyto nadšence do organizace a věnovat se kaktusaření hlouběji a cílevědoměji. A tak 27. 1. 1967 se sešlo dvanáct zakládajících členů v ZK ROH Tesla Pardubice n. p. a založilo "Kroužek kaktusářů" při ZK ROH. Od února již začaly pravidelné měsíční schůze a přednášky. Za několik měsíců se uskutečnila propagační výstavka ve výloze na třídě Míru a následně i 1. výstava kaktusů v ZK v Hronovické ulici. Život kaktusářské organizace byl od počátku na tehdejší dobu i možnosti bohatý. Téměř každou schůzi byla přednáška s diapozitivy, každý rok zájezd a výstava. Byla založena knihovna, odebíral se časopis Kaktusy. V letech 1977 - 81 byla vydána ročenka "Kaktusy a my" v rozsahu až 90 stran (5 sešitů). Tato ročenka nebyla svým obsahem a formou překonána a jejím vydáním vrcholilo nejplodnější období kaktusářů v Pardubicích, kdy počet členů překročil i 100.

Po roce 1989, respektive 1992 jsme přišli o střechu nad hlavou (ZK ROH byl předán původnímu majiteli) a začalo pracné hledání nového azylu. S omezeným programem se improvizovalo v Domech mládeže v Polabinách, na Dukle, v Domě techniky i zahrádkářském domě ZO v Čivicích. Pravidelnou akcí zůstaly tzv. Mikulášské schůze, schůze na konci roku s bohatou tombolou i účastí, vždy v restauraci Na Haldě. Při hledání schůzové místnosti bylo jednáno i na radnici (1996), ale teprve vznikem Evropského spolkového domu byla naše snaha korunována úspěchem.

U Mgr. J. Broulíkové jsme našli mimořádné pochopení pro naši činnost, a tak jsme s předstihem začali legalizovat náš spolek v nových podmínkách. Vypracované stanovy nám dne 28. 1. 1999 zaregistrovalo Ministerstvo vnitra, a tak jsme se tímto dnem stali zájmovým sdružením "Spolek pěstitelů sukulentů", se sídlem ve Spolkovém domě na Pernštýnském náměstí č. 53 v Pardubicích. Dne 9. 9. 1999 jsme zahájili první členskou schůzi spolku v ESP, a tak kontinuálně navázali na činnost předchozí organizace.

Od této schůze má již život Spolku pevný program, upřesněný vždy na pololetí. S výjimkou prázdnin se každý měsíc pořádá nějaká spolková akce, zejména přednášky. Máme solidní knihovnu, promítačku. Ve sbírkách třiceti členů jsou tisíce nádherných rostlin a desetitisíce semenáčů. Přes jednotlivé členy máme mezinárodní kontakty, máme možnost získat prakticky jakákoliv semena, ale hlavně umíme po těch letech či desetiletích kaktusy a sukulenty pěstovat. Toto tvrzení se zdá být neskromné, ale v konfrontaci s kaktusářským světem to je realita. Dva naši členové navštívili již několikrát naleziště kaktusů v Americe a Africe. Informace máme tedy kromě časopisu Kaktusy i aktuální od nich. S otevřeným světem zkušeností i botanického materiálu přibývá.

Nejsme pochopitelně sami, v ČR je celá řada podobných spolků a všichni jsme volně sdruženi v organizaci "Společnost českých a slovenských pěstitelů kaktusů a sukulentů". Toto spojení je naprosto rovnoprávné a nevznikají z něho pro náš spolek v Pardubicích žádná omezení. Naopak toto členství nám umožňuje zúčastnit se řady regionálních nebo celostátních akcí.

Snad bude prospěšné závěrem citovat část z odstavce III. stanov (Programové zaměření:) "Spolek pěstitelů sukulentů je dobrovolným sdružením občanů České republiky, kteří si kladou za cíl věnovat se ušlechtilé zábavě, pěstování sukulentů a jiných rostlin, chránit genofond rostlin nacházejících se ve sbírkách jeho členů, zásadně nepodporovat dovoz rostlin z přírodních nalezišť, rozšiřovat různými formami sukulenty mezi ostatní občany, kteří nejsou jeho členy. Jednou z hlavních priorit je zapojování mládeže do činnosti Spolku s cílem získat je pro jejich pěstování, a tím vytvoření kontinuity do budoucnosti".

František Dostál

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky
Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.